Sporty motorowe

Karambol w IndyCar. Don Wheldon zmarł w wyniku obrażeń

2011.10.17//  P. Potocki
Do makabrycznego karambolu doszło podczas zawodów IndyCars Series na torze w Las Vegas. W wypadku brało udział 15 bolidów. Pomimo błyskawicznej akcji ratunkowej i przetransportowania Dona Wheldona do szpitala, brytyjski kierowca zmarł w wyniku doznanych podczas wypadku obrażeń. Miał 33 lata.
Karambol miał miejsce na 11. okrążeniu wyścigu na torze Las Vegas Motor Speedway. Zdarzenie miało miejsce na zakręcie numer 2. Pozostali kierowcy, którzy odnieśli obrażenia wymagające hospitalizacji - Will Power, Pippa Mann i JR Hilderband, są w stanie który nie zagraża ich życiu. 11 innych kierowców zostało opatrzonych w punkcie medycznym zlokalizowanym na torze.

Po wywieszeniu czerwonej flagi kierowcy nie wznowili już wyścigu ale przejechali pięć okrążeń oddając hołd zmarłemu koledze. Podczas pechowego wyścigu swój trzeci tytuł mistrzowski zdobył rodak Wheldona - Dario Franchitti. Wicemistrzem seii został Will Power.

Dan Wheldon w 2005 r. zdobył tytuł mistrza IndyCar Series. Wtedy, podobnie jak w tym roku, wygrał prestiżowe zawody Indianapolis 500. W 2008 r. poślubił swoją wieloletnią asystentkę Susie Behm. W chwili śmierci zostawił ją wraz z dwójką synów: 2-letnim Sebastianem i niespełna 7-miesięcznym Oliverem.