Sporty motorowe

GP Hiszpanii?: Vettel wygrał wyścig na torze Katalonia

2011.05.22//  D. Pęgiel
Niemiec Sebastian Vettel (Red Bull) wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Hiszpanii na torze Katalonia pod Barceloną, piąte tegoroczne zmagania Formuły 1. Pozostałe miejsca na podium zajęli kolejno brytyjscy kierowcy McLarena: Lewis Hamilton oraz Jenson Button.
Dzisiejsze zawody od fenomenalnego startu rozpoczął Fernando Alonso (Ferrari). Hiszpan ku uciesze rodaków na pierwszym zakręcie wyprzedził walczących miedzy sobą kierowców zespołu Red Bull - Marka Webbera i Sebastiana Vettela. Dobrze na premierowych metrach zachował się kolega Robera Kubicy z ekipy Renault -Vitaly Petrov, który z szóstej pozycji przesunął się miejsce wyżej. Fatalnie natomiast zaczął Jenson Button (McLaren) - z piątej lokaty spadł na 10.
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel Sebastian Vettel

Po pierwszej zmianie opon w okolicach 10. okrążenia sytuacja w czołówce prezentowała się w następująco: Alonso, Vettel, Hamilton oraz Webber. Niemiec tracił do Hiszpana około 0,5 s. W granicach podobnej straty do lidera klasyfikacji generalnej operował Hamilton. Z kolei drugi z kierowców Red Bulla wyraźniej odstawał od pozostałych rywali.
GP Hiszpanii 2011

Przy okazji drugiego pobytu w pit-stopie (20. okrążenie) Alonso stracił pierwszą pozycję na rzecz Vettela, który wymienił opony dwa okrążenia wcześniej. Dopiero na 25. okrążeniu na pierwszy pobyt w alei serwisowej zdecydował się Nick Heidfeld, który w tym momencie zajmował 14. pozycję. Niemiec z Renault rozpoczął dzisiejsze zmagania z ostatniego miejsca, gdyż z powodu awarii bolidu nie wystartował we wczorajszych kwalifikacjach.

Na 51. okrążeniu Heikki Kovalainen rozbił bolid na jednym z zakrętów. W tym czasie na prowadzeniu nadal znajdował się Niemiec z Red Bulla, drugie miejsc zajmował Hamilton, trzeci był Button, a czwarty Webber. Natomiast Heidfeld wskoczył na 10. lokatę, wyprzedzając m.in. Petrov, który okupował 11. pozycję. Pięć okrążeń przed końcem dzisiejszego wyścigu z dalszej rywalizacji zrezygnował Felipe Massa (Ferrari).

Ostateczna kolejność na mecie nie uległa już zmianie. Jako pierwszy zakończył Sebastian Vettel (Red Bull). Drugie miejsce zajął Lewis Hamilton (McLaren), trzeci był Jenson Button (McLaren). Zawodnicy Renault sklasyfikowani zostali na następujących pozycjach: Nick Heidfeld był ósmy, Vitaly Petrov - 11.